Bu işin yolu Mahkeme değil, Meclistir.

Kıymetli 4-B’li meslektaşlarım; son zamanlarda sizlerden birkaç kardeşimizin bireysel olarak kadro talebi için mahkeme yoluna gitmesi sonucu bir mahkeme olumlu karar verirken diğer mahkeme olumsuz bir karar vermiş. Dava bir üst mahkemeye götürülmüş olup dava henüz sonuçlanmamışken bu konuda sanki bütün sözleşmelilere kadro hakkı alınmış gibi bazı sendikalar tarafından algı operasyonu yapılmakta olup siz değerli meslektaşlarımızın beklentileriyle kendilerine üye devşirme yoluna gitmeleri sendikacılık ahlakı ve ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Takdir sizlerindir.

 4-B’li kardeşlerimizin 3+1’e tabi olan, olmayan diye ayrıştırılması büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığın ortadan kalkması için de ilgili kanun maddesine“sadece bu kanuna tüm sözleşmelilerde dahildir” cümlesinin eklenmesiyle bu iş çözülecektir. Bunun için sizlerin mahkeme kapısına gitmenize gerek kalmadan bulunduğunuz yerde, şartlarını taşıyan herkes kadrolu pozisyona geçecektir.

Yetkili Sendikanın zamanında bu kanun çıkarken buna mani olmayışı veya olamayışı, yetkili ama etkili olamadığının açık bir delilidir.

Şimdi kalkmış bireysel bir dava sonucunu sanki büyük bir kazanım sağlamış gibi algı oluşturmaya çalışmaktadır. Adeta şecaatini arz ederken sirkatini söyler gibi üzerine düşen asli vazifesini yapamamanın ezikliğini ve eksikliğini örtbas etmeye çalışmaktadır.

Biz Din-Bir-Sen olarak bu konunun mahkemelerde değil de mecliste halledilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. İnşallah bu kanunun en kısa zamanda meclis gündemine alınacağına İnancımız tamdır.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli personelin istihdamı için Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a 09.07.2018 tarihli ve 30473 sayılı Resmî Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe giren 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 141-1/h maddesi ile ilgili kanuna "Sözleşmeli personel istihdamı" başlıklı 10/A maddesi eklenmiş ve düzenleme yapılmıştır.

Bu düzenleme ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ nda görev yapan sözleşmeli personelin belli şartalar dahilinde kadrolu olarak da atanabilecekleri açıkça hüküm altına alınmıştır.

İlgili düzenleme ile 09.07.2018 tarihinden sonra sözleşmeli olarak atanan personelin şartları sağladığında kadrolu olma yolu açık iken, 09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun'un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan personelin anılan maddede yer alan şartları (üç yıl görev yapma gibi) sağladığında kadroya geçiş işlemi hakkında bir düzenleme olmaması sebebiyle bu durum yargıya taşınmıştır.

Sendikamızın Hukuk Müşavirliği tarafından başlatılan yargı sürecinde, İlk derece mahkemelerinde görülen davalarımızda; Temel ve asli fonksiyonları kamu hizmetini yürütmek olan kamu görevlileri,

09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun'un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan personelin aynı statüde görev yapan ancak, kadrolu olma imkanı bulunmayan personel ile 09.07.2018 tarihinden sonra sözleşmeli olarak atanan personelin şartları sağladığında kadrolu olma imkanı sağlaması hukuka aykırı görülmüş olup, dolayısıyla da yaptığı görevde herhangi bir değişiklik olmaksızın sadece tabi olduğu personel rejimi değişen personelin kamu hizmetinin yürütülmesi noktasındaki sorumluluk bakımından aralarında farklılık olmayan statülü kamu görevlileri arasında hakkaniyete aykırı sonuçlar doğuracak şekilde tesis edilen idari işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı açıktır.

Bu sebeple 09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun'un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan personelinde şartları sağlaması halinde kadrolu olarak atanmasının gerektiğini belirtmiştir.

Hukuk müşavirliğimiz tarafından takip edilen davalar henüz istinaf aşamasında olup, kesinleşmiş kararların ilamından sonra tüm üyelerimizle paylaşacağız. Yine aynı statüde bulunan personelimizin yargı süreci ile ilgili olarak hukuk müşavirliğimizle irtibata geçerek haklı mücadelemizde bizim yanımızda olmasını talep ediyoruz.

Talep Dilekçesi için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net