14. İl Başkanları İstişare Toplantısı Afyonkarahisar'da yapıldı.

Din-Bir-Sen 14. İl Başkanlar Kurulu Toplantısı 21-22 Kasım 2023 tarihlerinde May Thermal Resort Otel’de yapıldı. Toplantıya Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Yusuf Özdemir, Menderes Ateş, Abdullah Ballı, Şükrü Şahin, Yusuf Adli, Mehmet Şirin Ersan, Mevlüt Yıldız, Şube,İl ve ilçe başkanları katıldı.Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

 
 

✓ Toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Din-Bir-Sen ailesi biz ruhuyla yoluna devam ediyor üyesini kandırmayan, algılarla üye yapmayan dürüst ilkeli sendikacılık yaptıklarını söyledi.

  ✓ Özdemir Din-Bir-Sen diyanet camiasının adalet kapısıdır. Sorunları bilen ve eğilmeden bükülmeden sorunları gündeme getiren sendikadır. Cevapları biliyor ve çözüm üretmek için çaba sarf ediyoruz. Elbette ki yürütme değiliz örgütlenmenin gereğini yerine getirmek için eylemlerimizi en üst seviyede yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

  ✓ Din-Bir-Sen vefalı sendikadır sendikamız da il ve ilçe Başkanlığı ve Genel Merkez düzeyinde görev almış emekli olmuş tüm meslektaşlarımızı Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına çağırarak onları onure ettik. Vefa‘yı bilmeyenler Din-Bir-Sen ailesini anlayamazlar biz güçlünün değil, her daim haklının yanında olacağız. Mücadelemizin adı adalet, liyakat ehliyettir. Özdemir Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında alınan kararlar teşkilatlarımızın sesidir talepleridir. İstişare açık sendikacılık işte budur. Özdemir sözlerine son verirken, birilerinin kirli sendikacılığına alet olmayacağız. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözü sahada kirli sendikacılık yapanlara inşallah kapak olur, dedi.

 ✓ Siyonist İsrail’in Gazze katliamını kınayan Özdemir, bunlar insanlığını kaybetmiş canilerdir kapitalizmin emperyal güçlerin küresel sermayenin uşakları başaramayacaksınız. Galip gelen Allah’tır, dedi. Gazze tüm dünyadaki Müslümanların direniş ruhudur Gazze yeryüzündeki inanan insanların kalesidir. Din-Bir-Sen ailesi olarak cihat ruhuyla mücadelemize devam edeceğiz elimizden ne geliyorsa ardına koymayacağız. Ülkemizin her köşesinden DİN-Bir-Sen olarak İsrail’in Gazze’de savaş suçu işlediğini ilan ediyoruz. Masum sivillerin olduğu Gazze’yi kuşatarak, yemekten içmekten mahrum bırakarak, suyu ve elektriğini keserek, evlerini, camilerini, hastanelerini ve hatta okulları hedef alarak soykırım yapmaktadır. Siyonist İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında şehit olan ve yaralanan Filistinli kardeşlerimizin, acılarını yürekten hissediyor, Şehit olan ve yaralanan kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ve Hamas’ın kutlu Filistin davasını desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Siyonist İsrail’in bu acımasız hukuksuz ve insanlık tanımaz vahşi saldırıları, insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırıdır. Gazze’de insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Filistin halkına karşı yapılan bu haksız ve vahşi saldırılara derhal dur denmeli bu saldırıların durdurulması için vicdanlı olan tüm uluslararası toplumun sesini yükseltmesini ve ülke liderlerinden İsrail’in bu saldırılarına son vermesi ve Filistin halkının haklarını tanıması için uluslararası toplumun acilen müdahale etmesi çağrısını yapıyoruz. Uluslararası toplumun, Filistin halkının yanında durması ve Siyonist İsrail’in saldırılarına karşı bir an önce ortak bir tavır sergilemesini ve bu saldırıların derhal durdurulmasını istiyoruz. Ülkemizin Devlet ve Millet olarak bölgede barış ve huzurun tesisi için yaptığı çalışmaları destekliyor, ayrıca yapılan boykot ve yardım faaliyetlerinin devam etmesini diliyoruz. 81 İlden gelen Din-Bir-Sen İl Başkanları ve tüm teşkilatlarımız olarak, Filistin halkının yanında olduğumuzu, haklı davasını desteklediğimizi ve her türlü destek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz. Din-Bir-Sen olarak, hak, özgürlük ve emek mücadelemizi üyelerimizin, Diyanet ve Vakıf çalışanlarının haklarının korunup geliştirilmesi, emeğin saygınlığının ülkemizde ve dünyada artırılması için sendikal yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz,dedi.

Toplantı, başarılı olan il ve ilçe başkanlarına, plaket takdimi ile sona erdi.

 

14. İl Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi

 

Genel merkez yönetim, denetim, disiplin kurulları, il ve ilçe başkanları ve yönetim kurullarının katılımıyla yapılan toplantıda,  Diyanet çalışanlarının sorun ve eksikliklerinin çözüm yolları dile getirildi.

1- Ülkemizin 11 vilayetindeki 6 Şubat 2023 depreminde yaraların sarılması için Camiamızın tüm çalışanları büyük bir özveri ile sahada çalışmışlardır.

2-Diyanet işleri başkanlığı Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kurum olarak Cumhurbaşkanlığına bağlı personele verilen ek tazminat ve ikramiyelerinden Diyanet işleri başkanlığı çalışanları da yararlandırılmalıdır.

3- 3600 ek gösterge verilmemiş tüm diyanet personelini kapsayacak şekilde geciktirilmeden verilmelidir.

4- Boş kadrolar doldurulmalıdır.

5- Görevde Yükselme sınavlarının bir merkez( Ankara)’da yapılması konaklama, ulaşım ve ekonomik sebeplerden dolayı bölgelerde yapılmasını istiyoruz.

6- DİB Eğitim Uzmanı ve Din Hizmetleri Uzmanlarına   Diğer Kurumlardakiler ile Eşit Haklar Verilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan Din Hizmetleri Uzmanı ve Eğitim Uzmanlarının eşdeğer kadrolardaki yerleri dördüncü kademeden ikinci kademeye alınmalı, iş güçlüğü, iş riski ve mali sorumluluk zammı diğer kurumlardaki gibi uygulanmalı, özel hizmet tazminatı ve ek göstergeleri yükseltilmeli, Din Hizmetleri Uzmanı ve Eğitim Uzmanlarına da Başuzmanlık verilmelidir.

Baş İmam Hatip ve Uzman İman Hatiplere Diğer Kurumlardakiler ile Eşit Haklar Verilmelidir.

7- Vaizlere Özlük Hakları Bakımından Kadrolarına Uygun Haklar Verilmelidir

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Vaiz olarak çalışanlara özlük hakları bakımından kadrolarına uygun haklar verilmelidir. Vaizlerin özlük hakları iyileştirilmelidir.

8- Murakıplar Maaş ve Özlük Hakları Yönünden Eşitlenmelidir

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan murakıplar gerek kurumda eş değer kadrolarda çalışan personel ile gerekse diğer kurumlarda denetim işini yapan memurlar ile maaş ve özlük hakları bakımından eşitlenmelidir.

9- GİH, YHS ve THS Çalışanlarının Çalışma Şartları İyileştirilmelidir. Din hizmetinin verimliliğinin artırılması, kurumumuzun daha nitelikli olması için büyük bir emek ve gayret ortaya koyan şef, memur, şoför başta olmak üzere, genel idare hizmetleri, yardımcı hizmetler sınıfı ve teknik hizmetler sınıfı çalışanlarının çalışma şartlarında iyileştirme yapılmalıdır.

10. Kışlalarda bulunan tüm camilere kadro verilmesi ve görevli atanması

11. Kuran kursu öğreticilerine öğretmenlik statüsünün kazandırılması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması

12.İmam Hatip müezzin Kayyum Kur’an Kursu Öğreticilerinin kültür müzelerinden ücretsiz faydalanmasının sağlanması için gerekli görüşmelerin yapılması

13.Tüm camilerimize müezzin kadrosu verilmesi ve kayyum tarifinin yeniden düzenlenip asıl statüsüne kavuşturulması

14.Tüm illerimizde Diyanet evinin açılması

15.Lojmansız Cami kalmasın kampanyası ile tüm camilerimize lojman yaptırılması

16. 25 yılını tamamlamış personelin bir defaya mahsus imtihansız Hac veya umreye görevli olarak gönderilmesi

17. Kendi imkânlarıyla hacca gitmek isteyen din görevlilerinin kuraya tabi tutulmaması

18. İl ve ilçe müftülerinin sendikalar ve görevliler arasında taraf tutmaması

19. Mülakatların kaldırılması

20. Hac ve Umrede il sıralaması yerine Türkiye sıralamasına geçilmesi

21.  Cami derneklerinin Cami İnşaatı bitince feshedilmesi ve Müftülüklere devredilmesi

22. Kadrolu sözleşmeli vekil Fahri ve İŞKUR üzerinden temizlik işçisi adı altında İmam Hatip Müezzin Kayyumluk ve Fahri K.K.Ö gibi aynı görevi yapan fakat 5 ayrı statüye tabi olan din hizmeti verenlerin hepsinin kadrolu pozisyonlara geçirilmesi bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması

23. Yapılan tüm sınav ücretlerinin düşürülmesi

24. Diyanet Vakfı'ndan tüm diyanet personellerinin çocuklarına burs verilmesi

25. Teşkilat yasasının tekrar gözden geçirilip eksik ve aksayan maddelerin düzeltilmesini talep ediyoruz

26. İl ve ilçe müftülerinin yerel yönetimlerle iletişime geçip tüm personelin kültür gezilerine katılmaları için gerekli görüşmeleri yapmaları

27. Vefat eden personel için yardım kampanyası başlatılması.

28. Banka promosyonlarının personelimizin menfaatine dönüşmesi için gerekli çalışmaların yapılması

29. Aktif görev yapan fahri ve vekillere son bir defa kadro verilip bu kapının kapatılması

30.Nakillerde MBSTS’ nin ve Müktesebin baz alınarak yapılması ve mülakatların kaldırılması.

31.Cami ve Kuran Kurslarının aydınlatma ve ısıtma giderlerinin diğer kamu kurumlarında olduğu gibi devlet tarafından karşılanması

32. Emekli olan memurların örgütlenmelerine izin verilmesi

Bu taleplerimiz teşkilatımızın daha verimli ve çalışma barışının sağlanması açısından büyük öneme haizdir. Biz Din-Bir-Sen Sendikası olarak bunların mutlaka yerine getirilmesini talep ediyor ve konuların daima takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

Din-Bir-Sen, diyanet camiasının sesi olmuştur. Bundan sonra da diyanet camiasında çalışan bütün görevlilerin sorunları bir bir tespit edilerek ilgili makamlara sunulacaktır. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı ve yapacağı hayırlı hizmetler ile topluma yönelik hizmetleri takdir edilerek desteklenecek, ancak din görevlilerinin mağduriyetine neden olabilecek uygulamalarında karşısında duracaktır.

 
 

FOTOĞRAFLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net