Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 28 Ekim Çarşamba günü kutlanacak olan Mevlid Kandili nedeniyle kutluma mesajı yayınladı. Mesajında, “Kutlanacak olan Mevlid Kandili’nin bütün İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum,” dedi.

Özdemir, yazılı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kelime anlamı itibariyle mevlid, ‘doğum zamanı’ demektir. Peygamber Efendimiz sallallahû aleyhi vesselem Rebiul-evvel ayının 11. Gecesinde dünyaya gelmiştir. O’nun doğumu insanlığın kurtuluşudur. Müslümanların bayram günüdür. Cenabı Allah Celle ve Celalüh, İsrâ Sûresi, 105. Ayette şöyle buyuruyor: ''Biz Kur'ân'ı hak olarak indirdik. O da hakkın ve gerçeğin ta kendisi olarak indi. Seni de ey Resulüm, sadece rahmetle müjdelemen ve inanmayanları ise azapla uyarman için gönderdik.” O’nun yolundan giden, Allah’a iman eden insanlar kurtuluşla müjdelenmiş, inanmayanların ise büyük bir azapla cezalandırılacağı bildirilmiştir. İşte Hz. Peygamber’e inanarak O’nu takip edenler için 19 Kasım gecesi bir bayram gecesidir.

Hz. Peygamber Efendimizin doğduğu zamanda dünyayı cehalet kuşatmıştı. Her yerde garibe ve kimsesizlere karşı acımasızca zulüm yapılıyordu. Hatta kız çocukları diri diri toprağa gömülerek öldürülüyordu. Ahlak ve edep kavramları unutulmuş ve yeryüzünü sarmıştı. İnsanlık korkunç bir dramla can çekişiyordu. Korkunç bir karanlık insanlığı yok etmek üzereydi. Bu karanlığın adı; cehalet idi.  İşte Peygamber Efendimiz sallallahû aleyhi vesselem böyle bir zamanda insanlığa kurtarıcı olarak gönderildi. Tek Allah inancı ile insanların kalplerinin nurlanmasına vesile oldu. İslam dini yeryüzüne yayıldı. Karanlık birden aydınlanıverdi. Cehalet yok oldu. Zulüm kayboldu. Zengin, fakir ayrımını ortadan kaldırdı. Eşitlik, hak, adalet, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duyguları cehaletin ve zulmün yerini aldı. O’nu takip eden insanlar huzura kavuştu, mutlu oldu.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber Efendimizi bu gecede dualarla anmalıyız. Kur’an-ı Kerim’de "Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki  daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler." (Âl-i İmrân, 164) buyruluyor. Allah, insanlığın kurtuluş reçetesi olan Peygamber efendimizi bizlere yol gösterici olarak göndermiştir.
Manevi duygularımızın coşacağı bu gecenin iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenilememize ve geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatı vereceği unutulmamalıdır.

Din-Bir-Sen olarak, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan bütün Müslümanların Mevlid Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Allah’a açılan ellerin, yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, salgın hastalıklardan kurtuluşuna, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.”


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net