TOPLUCA TEVBE ETMEK İSTİYORUZ

Çin’de ortaya çıktıktan sonra dünya çapında bir pandemiye dönüşerek on binlerce ölüme neden olan Korona Covid-19 Virüs nedeniyle Dünya ve Türkiye’de insanların hayatı kabusa dönüp stabil bir hal almıştır. Virüse bağlı vakalar görülmesiyle Ülkemizde de ölümler artmış  ve nihayetinde de virüs kontrol altına alındığını yetkililer söylemiştir.. 

Malum Salgın hastalıklar tarihin çeşitli dönemlerinde ortaya çıkmış ve birçok insan hayatını kaybetmesine vesile olmuştur. Bunlardan ders çıkartarak hazırlıklı olmamız kaçınılmazken    Kuran’i ifadeyle ‘başımıza gelen musibetler bizim yapıp etiklerimizdendir’. İbaresini göz ardının bedeli Covid-19 bizleri maddi manevi zarara uğratmış alanlarımızı daraltması olmuştur..

21.yy. insanlığın insanlığını kaybettiği, merhametin yok olduğu,  mazlumların ezildiği; hak, hukuk, adaletin yerle bir edildiği, gücün ve güçlünün dediğinin olduğu, mazlumların kanlarının ve gözyaşlarının döküldüğü, ahlaki erdemlerin yok olduğu, ahlaksızlığın, zulüm, tarzının prim yaptığı bir zamanda böyle bir musibetin ortaya çıkıp adeta insanları terbiye etmeye çalışan, terbiye ederken de onları bütün manevi değerlerinden yoksun bıraktığına şahit oluyoruz. Korona Covid-19 Virüs nedeniyle Dini, Milli ve Örfi değerlerimizden maalesef feragat etmek zorunda kaldık. Mütedeyyinler olarak kabulüne zorlandığımız şartların devam etmesi durumunda Dinimizin  örf ve adetlerimizin dejenere olacağı endişesini taşımaktayız. Peyami Safa’nın  ‘Bir Milleti yok etmek isterseniz askeri istilaya gerek yoktur. Ona tarihini unutturmak dilini bozmak, Dininden soğutmak ve dolayısı ile manevi değerlerini ahlakını soysuzlaştırmak kafidir.’ dediğine gelmiş olacağız.

Bu minvalde  musibet ve belaların kalkması için tövbe edip pişman olup bir daha yaptığımız kötü fiilleri yapmamak için kararlı  olduğumuzu. Allah’a arz etmemiz gerekir.

Bunun için de toplu dualar, toplu yakarışlar, yapmamamız gerekir. Bunu Şartlara ve konjonktüre uygun olarak Cuma ve Bayram namazlarında yapılmasına fırsat verilmeli . En azından şehirlerde polisin kontrolünde, sosyal mesafeye dikkat ederek; stadyumlarda spor salonlarında topluca Cuma namazı kılmak bu beladan kurtulmamıza vesile olacaktır. Yoğunluğun önlenebilmesi için meslek gruplarına bölerek hafta hafta da kılınabilir.  

Din Bir Sen Sendikası olarak Topluma zarar  vermemek kaydıyla Farz olan Cuma’a namazının Kılınma önerimizi Yetkililerin dikkate almasıdır.     

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net