Ramazan Ayı Hayırlara Vesile Olsun

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir; Ramazan Ayı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Özdemir, Ramazan; Kur’an’ın nazil olmaya başladığı, mağfiret, rahmet, bağışlanma ayı, içinde bin aydan hayırlı Kadir gecesini barındıran oruç ayı ..

Bizleri bu özel aya tekrar ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ediyoruz, şükrediyoruz.

Yüce Allah: Oruç sizden öncekilere farz kalındığı gibi size de farz kılındı (1) buyurarak oruç ibadetinin iman edenler için kadim bir kültürü temsil ettiğini anlatır bize.

Oruç bu haliyle bir medeniyeti ifade eder, duruşu, duyuşu, düşünüşü..

Ramazan aynı zamanda içinde iftar, sahur ,teravih, fitre, infak, paylaşım gibi kavramların barındığı yardımlaşma duyguları ile birlikte hareket edebime melekelerinin ortak bir biçimde güçlendiği sonunda bayram olan 11 ayın sultanı..

İslam medeniyet ve medeniyet bilinci oluşturma hedefli bir dindir. Tekne orucu ecdadın teşvik amaçlı bir uygulaması olarak bilinse de aslında tekne tekine kelimesinden türemiştir. Künyelemek yani kimlik kazandırmak, bayraktarı olacağı medeniyet ile arasında aidiyet bağı oluşturmak anlamlarını ifade eder.

Kökeni, tarzı içinde barındırdığı nezaket, zarafet ve naiflikle asırla hükmetmiş, ışık tutmuş kültürümüzün kadim medeniyetimizin son yüz yıldır küresel bir erozyonla karşı karşıya olması biz Müslümanların içinde bulunduğu zafiyetler, kifayetsizlikler ve sorumsuzluklar sebebiyledir. Aslından uzaklaşan kültür yozlaşan kültürdür. Hayatımızın her alanı bir ur gibi saran başkalaşım isteği, öz’den ve değerlerden uzaklaşma, kendinden olmayana benzeme durumları takva ve züht anlayışından uzak ruhsuz bir ibadet anlayışına doğru bizleri sürüklemektedir.

Allah’ın; insanın oruç dışındaki her ameli kendi içindir. Oruç ise benim içindir, onun mükâfatını ben vereceğim dediğini peygamberimiz bize müjdeler.

Müjdenin anlamına uygun hareket ederek Ramazan’ı yasama gayretinde olmamız gerekirken adeta esiri olduğunuz tüketim kültürünün merkezine oturtulduk.

Diyanet işleri Başkanlığı bu yıl fitre bedelini 27 TL olarak açıklamıştır. 

Dünyada büyük kısmı Müslümanlardan oluşan 2 milyar insan açlık sınırındadır. Ramazan uyanış ve dirilişi temsil ediyorsa bize düşen bu değerlerimizi muhafaza ederek bu sömürü düzenine, tüketim ve israfta sınır tanımayanlara karşı bilinçlenmek ve harekete geçmektir.

Özdemir, bugün birkez  daha anladıkki birlik beraberlik içinde ibadet etmenin ne kadar önem arzettiğini ve camilerde  ibadetlerin açıldıgı günleride Rabbim bizlere bahşetsin inşallah.

Selam ve Dua ile...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net