Berat Kandili, Dünya ve Ahirette Beraatımıza Vesile Olsun.

İslâm âleminde heyecanla beklenen Berat gecesi 7 Nisan Salı günü kutlanacak.

İslam âleminin içinden geçtiği sürecin zor bir süreç olduğunu belirten Çalışan Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Bu gecenin feyzinden nasiplenerek İslam âleminin kardeşlik ve ümmet bilinciyle kendine gelmesini temenni ediyorum” dedi. Özdemir, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: ‘"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." Hadisi şeriften anlaşılacağı gibi bu gecenin sevabı ve feyzi çok kıymetlidir. Müslümanların bağışlanmaları için fırsat gecesidir. Bu gecenin sunmuş olduğu af ve bağışlanma, sevab ve feyz fırsatlarından yararlanmak gerekir. Bunun için tövbe ederek günahlardan bağışlanma ve af dilemek, bu geceyi ibadetle geçirerek Allah’tan yardım istemek ve İslam âleminin huzura, mutluluğa ve barışa kavuşması için Allah’a dua ederek geceyi değerlendirmek gerekir. Dualarımızda tüm insanlığın maruz kaldığı koronavirus hastalığından kurtulması için ellerimizi semaya kaldırıp Allah’a yalvarmalıyız.

Müslümanlar, işlemiş oldukları günahlarını, açık ya da gizli suçlarını, maddi ve manevi borçlarını bu gece vesilesiyle affettirme imkânına kavuşmaktadır. Cenabı Allah, Müslümanların cezadan kurtulması için bir fırsat sunmaktadır. Allah, bu gecenin hürmetine tüm Müslüman kardeşlerimizin günahlarını bağışlayarak af edilen kullarından eylesin.

Bu gece, Müslümanlar için kazanç gecesidir. Manada derecesi çok yüksektir. Bu gece, insanlık şerefinin en yüksek mertebeye ulaşacağı gecedir: Kimi, günahlarından ve işlediği suçlarından dolayı af olacak, iyi ve hayırlı işlerinden ve ibadetlerinden dolayı Cenab-i Allah’ın mağfiretine nail olacak. Müslümanlar nefislerini yenecek, Müslüman’ın ruhunu yıpratan her türlü olumsuzlukların kapısı kapanacak ve ruhlarımız dünyevi arzu ve isteklerden arınmış olarak kurtuluşa nail olacak.

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Berat Kandilinin başta ülkemiz olmak üzere İslam âlemine hayırlara vesile olmasını, tüm İnsanlığa sağlık getirmesini, tövbelerin, dua ve ibadetlerin kabul edilerek af ve mağfirete nail olmamızı Yüce Allah’tan temenni ederim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net