DİB, YARDIM KAMPANYASINI İYİ YÖNETMELİDIR

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı konuyla ilgili basın açıklama yaptı:

Diyanet İşleri Başkanlığı "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Yardım kampanyası ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını talep etmekteyiz. Din-Bir-Sen olarak "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" yardım kampanyasına Sendika olarak maddi ve manevi destek verme kararı almış ve kampanyayı sonuna kadar destekleyeceğimizi açiklamiştik. Desteklediğimiz kampanya bilindiği üzere "Gönüllülük esasına dayalı Kampanya"kapsamında olması gerekirken teşkilatta bazı sıkıntıların olduğuna dair bilgiler personel tarafından sendikamıza iletilmiştir.

Din Bir Sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığından talebimiz resmi yazıda da belirtildiği gibi; Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardım hesabı açıldığını duyurmuştu. Medyada yer alan çeşitli haberler üzerine ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ;“Unutulmamalıdır ki, Milli Dayanışma Kampanyası tamamen gönüllülük esasına dayalı bir kampanyadır. Bu anlamda kamudaki hiçbir kurum ya da kuruluşun, kampanyaya destek amacıyla çalışanlarının maaşlarından kesinti yapması düşünülemez. Böyle bir yöntem hiçbir surette tasvip edilemez.” açıklamalarını yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş imzası ile merkez ve taşra teşkilatına yazı gönderilerek “Kampanya kapsamında yapılacak bağışlar, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası için İLAN EDİLEN BANKA HESAPLARINA GÖNDERİLECEĞİ, her kademede GÖREV YAPAN PERSONELİN, GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE, bağışlarını ilgili banka hesaplarına hemen gönderebileceği gibi, maaşından bir miktar pay ayırarak bunu ilgili banka hesaplarına göndererek kampanyaya destek olabileceği”…yardım kampanyasına ilişkin iş ve işlemlerin belirtilen çerçevede yürütülmesi, hususları önemle vurgulamıştır. Ancak buna rağmen bazı il ve ilçe müftülüklerince personelden zorla farklı banka hesaplarına (Vakıf ,İş Bankasi Şube hesabı vs.) para yatırılması istendiği veya ilgili kampanya hesabına yatırılan para dekontunun bir suretinin müftülüğe teslim edilmesinin istendiği, belirli bir alt limit dayatılmaya çalışıldığı veya personel maaş kesinti listesi yapılarak karşısına personelin imza atmasının talep edildiği, böylece kimin para yatırıp kimin para yatırmadığının kontrol edilmeye çalışıldığı ve gönüllük esasına riayet edilmediği sendikamıza gelen bilgiler arasındadır.

“Biz Bize Yeteriz Türkiyem” temalı yardım kampanyası” ilgili mevzuat ve kurumlarca belirlenen usuller çerçevesinde yürütülmesi, her zaman Allah’ın rızasını kazanmak için iyilikte ve hizmette yarışan personelimize emri vaki ve baskı kurarak yardıma zorlanması bu kampanyadan sağlıklı sonuçlar alınmasına engel olacaktır.

Bu itibarla kampanyanın belirlenen esaslar çerçevesinde sağlıklı yürütülmesi için gerekli tedbirlerin alınması, yardımların gönüllülük esasıyla yapılacağı kaidesi açısından daha isabetli olacağını düşünmekteyiz. Din-Bir-Sen olarak her zamam çalşanlarin sorunlarini dert edinerek, yaşadığı sıkıntıları gidermek, kurum ile personel arasında köprü görevi görerek 2009 yılından itibaren diyanet personelinin hakli sesi olmaya, haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye devam ettik ve etmeye de devam edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net