Çanakkale Ruhu Söndürülemez

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Çalışan-Sen ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Türkiye, bugünkü gelişimini şehitlerimizin kanına borçludur,” dedi.

Çanakkale Zaferinin, Türk’ün bağımsızlık ve istiklalini kazandığı büyük bir mücadele ve dünyada eşi ve benzerinin görülmediği büyük kahramanlık destanı olduğunu söyleyen Özdemir, şunları söyledi: “Çanakkale, dünya milletlerinin gözü önünde cereyan eden bir varoluş kavgasıdır. Tarihi bir olaydır. İkiz kardeş gibi birbiriyle kenetlenen bu millet, vatan sevgisi için açlık ve yoklukla yaptığı mücadelenin sonunda istiklal ve bağımsızlığı için destan yazmıştır. Onurlu mücadelenin sonunda kazanılmış bir zaferdir. Emperyalizmin çıkarları için mazlum bir milletin toprağına göz diken devletlere korkusuzca başkaldırıdır. Çanakkale Zaferi, emperyalizmi dize getiren ve çökerten büyük bir zaferdir. Çanakkale’de haksızlığa dur denilmiştir. Çanakkale Savaşına ‘bir savaş’ gözüyle bakıp geçmek gafillik olur. Bu savaşın önemini anlamamış olmak en büyük gafilliktir. Bu nedenle gelecek nesillerimize Çanakkale Zaferini ve şehitlerimizin kahramanlıklarını iyi anlatmalıyız. Bu savaşın nedenlerini ve sonuçlarını anlamazsak emperyalizmin oyuncağı oluruz. Bu nedenle Mehmetçiğin milletine adanmış kanının ne anlama geldiğini çocuklarımıza anlatmak zorundayız.

Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını ve geleceğimizi kurtarmak, namus, bayrak, din ve onurumuzu korumak için her şeyimizi ortaya koyarak mücadele ettiğimiz büyük bir zaferdir.  Bu aziz milletin, tarihin akışını değiştirdiği bir zaferdir. Bu zafer aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Aziz şehitlerimiz, milletimizin gönlünde daimi olarak yaşayacaktır. Bağımsızlığımızın ve bölünmez bütünlüğümüzün korunması, huzur ve güven içinde yaşamamız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yaptığı fedakârlık hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Çanakkale Zaferi, milletin bir bayrak altında, aynı dinden, farklı etnik köken ve kültüre mensup insanların bir arada kardeşçe yaşayabilmesini sağlamıştır. Çocuk yaştaki askerimiz, bunu sağlayabilmek için gözünü kırpmadan ölüme koşmuştur. Çanakkale, tarihin yönünü değiştirmiştir. Bu nedenle Çanakkale ölümsüzlüğün sembolüdür.

Bugün, Çanakkale Zaferini kutlamanın ve kutsal vatanımız için hiç çekinmeden canlarını feda eden şehitlerimizi anmanın onurunu yaşamaktayız. Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini kanıtladığı bir dönemi anmaktayız.

Bu toprakları vatan yaparak destan yazan Mehmetçikler gurur abidemizdir. Aynı zamanda Türk, Kürt, Laz, Çerkez bir araya gelerek tek vücut olmuş, dünyaya örnek olacak büyük bir mücadele ile imkânsızı başarmış ve bugün var olmamızın teminatı olmuşlardır. Ülkemizi hasta ve zavallı gören emperyalizmin güçlü devletleri masa başında topraklarımızı pay etmiş, milletimizi adeta köleleştirecekleri günün heyecanıyla yaşamışlardır. Ancak milletimizin azimli, mücadeleci ve kararlı ruhunu hesaba katmamışlardı. Aziz şehitlerimiz, gerek karada gerek denizde olağanüstü bir mücadele örneği sergileyerek Çanakkale’nin geçilemeyeceğini dünyaya göstermişlerdir. Bu büyük zafer, dünya tarihini değiştirmekle kalmamış, milletimizin ufkunu açmıştır.

Bu sene 105.  yıldönümünü kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarken, gazilerimize şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net