İstiklal Marşımızın 99.Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Bugün büyük Türkiye Cumhuriyeti devletimizin milli marşı olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 99.yıl dönümüdür . 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde İstiklal şiiri, milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında dönemin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından milli marş için ödüllü yarışma düzenlenir. Fakat yarışma da para ödülü olduğu için Mehmet Akif ERSOY, yarışmaya katılmak istememiştir. Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine Ankara’da Tacettin Dergahı’nda İstiklal şiirini yazmıştır. İstiklal Harbini verecek olan Türk Ordusuna hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi, 12 Mart 1921’de Mehmet Akif’in İstiklal şiirini milli marşımız olarak kabul edilmiştir. Mehmet Akif, yarışmanın ödülünü ise kabul etmeyip “Darül Mesai” kurumuna bağışlamıştır. Meclis’te İstiklal marşını ilk okuyan kişi kürsüye çıkan Hamdullah Suphi olmuştur.

Günün önemine binaen açıklamalda bulunan Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir; Milli marşlar, Milletlerin birliğini sağlayan ve yaşatan temel öğelerdendir. İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk Milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir eserdir. İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen, ömrünü vatana, millete adamış milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bu uyanış destanında bir milletin yeniden var olması, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri almasının yanı sıra her kıtasında iman tazeleten, her mısrasında ecdada rahmet okutan, her kelimesinde ruhumuzu aydınlatan İstiklal Marşımız, milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesidir. Türk Milletini ortak değerler ve düşünce düzleminde buluşturan İstiklal Marşımız ve sahip olduğumuz her değer bağımsızlık mücadelesinden izler taşıyor. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife de bu mücadeleyi daima diri tutmak ve gelecek nesillere aktarılması için mücadeleyi sürdürmektir.

Yüce Allah'tan bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmamasını niyaz ediyor, İstiklal Marşımızın TBMM'de kabulünün 99'nci yılı nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizi ve gazi olan kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyoruz. Dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net