Mehmet Şirin ERSAN

Mardin'de eğitim gördüğüm İmam Hatip ortaokulu ve lise döneminde yatılı olarak Mardin'de kaldım. Gönül ve zihin dünyamız bir olan az sayıdaki arkadaşla birlikte lise döneminde kendi çevremizde irşat çalışması yaptık.

          Mezuniyetten hemen sonra o zaman Mardin'e bağlı olan Şırnak'ın İdil ilçesinde 1989 yılında imam hatip olarak göreve başladım. İmam olarak görev yaptığım camilerde mahalle sakinlerine yönelik yaptığım çalışmaların yanında Milli ve Manevi düşünceye sahip arkadaşlarla işbirliği içinde olarak Mardin'de birçok alanda ilk çalışmaların içinde olduk.

             2001 yılında Mardin Memur-Sen'in kuruluşunda aktif olarak görev yaparak Diyanet-Sen'in kurucu başkanlığını üstlenerek ve seçilen ilk şube başkanı olarak görev yaptım.  Milli ve manevi duygularla sendikacılık yapmanın zor olduğu dönemde bütün baskılara rağmen kısa sürede üye sayımızı artırarak yetkili sendika olduk.

            Mardin'de sendikacılığın yanında farklı alanlarda da sivil toplum örgütlerinde gönüllük esası ile bir çok çalışmanın içine girdim. Suriye savaşı başladıktan kısa süre sonra Mardin - Suriye Dayanışma Platformunun kuruluşunda görev alarak Suriyeli muhacir kardeşlerimize ensar olmak için farklı kampanyalara imza attık.

         Suriyeli mültecilerle birlikte terör olaylarından dolayı iç göç mağduru ailelere yönelik de Mardin Kardeşlik ve Dayanışma Platformunu kurarak koordinatörlüğünü üstlendim. Türkiye'nin farklı illerindeki STK'larla iletişime geçerek Nusaybin başta olmak üzere mağdur olan halka yardım yapmalarına aracı olduk. Bu şekilde doğu ve batıdaki kardeşliğin pekişmesini sağladık.

          Yardım kuruluşlarının yanında Özelde  Mardin'in kırsal mahallerinden olan İstasyondaki, genelde tüm çevrede  gençleri kötü alışkanlıklardan uzat tutmak ve manevi duyguları aşılatmak için bir ilim irfan merkez kurma kararı aldık. Başkanlığını yaptığım Mescid-i Aksa camii Eğitim ve Kültür Derneği adına aynı anda 80 kişinin yatılı olarak eğitim görebileceği ve inşaatına 2 yıl önce başladığımız Kur'an kursunu tamamlama aşamasına getirdik. Burada gençlerimiz modern yöntemlerle klasik medrese eğitimini görme imkanı bulacaklar.

           Diyanet camiası içinde müftülükle işbirliği içinde yaptığımız çalışmaların yanında sendikacılık anlamında da halen Din-Bir-Sen Sendikasının Genel Başkan Yardımcılığını sürdürüyorum.

       Mardin   yayın yapan internet sitesi ve yerel gazetelerde kendi alanım üzerine yazılar  yazmanın yanında Mardin Cihannuma, İHH ve Mazlum-Der olmak üzere birçok STK'da aktif olarak çalışmaya devam ediyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Menü
 
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Bize Ulaşın
0312 232 70 20
[email protected]
Din-Bir-Sen | Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK Bulvarı) No:39 / 20-21
Maltepe Çankaya / Ankara
Tel :+90 312 232 70 20
Fax :+90 312 232 70 21
Gsm:+90 530 505 63 36

[email protected]

 

Vergi Dairesi : Mithatpaşa V.D.        Vergi Numarası : 879 062 1718
IBAN NO : TR56 0001 0004 7152 5286 9150 01


 

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.net